Meta Diag

Chip Tuning Nedir? Nasıl Yapılır?

Chip Tuning Nedir? Nasıl Yapılır?

Chip tuning, araçların motor üniteleri içerisinde bulunan yazılımların değiştirilmesi ile ilgili işlemleri kapsar. Aşamaları bulunan chip tuning işlemi farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir. Chip tuning aşamaları nelerdir? Online chip tuning nedir? İşte ayrıntılar:

Chip Tuning Neden Yapılır?

Chip tuning, araçların motor ünitelerinde bulunan yazılımın değiştirilmesi ile ilgili işlemleri kapsamaktadır. Chip tuning, günümüzde genel olarak araçların yakıt tüketimini azaltmak ve araçların güç sınırlarını artırmak amacı ile yapılmaktadır. Bunların dışında aracın performansını artırmak ve motor gücünü yükseltmek için de chip tuning işlemi yapılabilir. Chip tuning işleminin aşamaları (Stage 1, Stage 2, Stage 3) vardır. Chip tuning işlemi, turbo motorlu araçlara, deniz araçlarına, tırlara, otobüslere ve tarım araçlarına uygulanabilir. Turbo motorlu araçlarda diğer araçlara göre daha çok verim sağlanır. Chip Tuning Aşamaları Nelerdir? Chip tuning işlemi için şu aşamaların uygulanması gerekir: İlk olarak araç içinde bulunan orijinal yazılım okunur ve okunan yazılım bilgisayara kaydedilir, yedeklemesi yapılır. Bu işlemi Dimsport cihazlarıyla yapabilirsiniz. Sonrasında araçta okunan yazılım isteğinize göre düzenlenir. Düzenlenen dosyalar tekrar araca yüklenir. Bu aşamalardan sonra chip tuning işlemi tamamlanmış olur. Programlama sayesinde aracın performansı artar ve araç günlük kullanım koşullarına daha hızlı tepkiler vermeye başlar.

Online Chip Tuning

Online chip tuning yapmak için gerekli olan ekipmanlar vardır. Bu işlem için araçta bulunan yazılımı okuyabilecek bir cihaz, bilgisayar ve bir dosya uzmanı gereklidir. Ekipmanlar tam anlamı ile tamamlandıktan sonra öncelikle araçta bulunan OBD soketi üzerinden, Dimsport New Genius ile yazılım okunur. Yazılım okunduktan sonra istekleriniz ile birlikte MetaECU paneline yükleme yapılır. Bundan sonra yazılım uzmanlarımız dosyayı isteklerinize göre düzenleyip geri gönderir. Sizde düzenlenmiş dosyayı araca yazdırabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için tıklayın.