Meta Diag

Beyin Programlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Beyin Programlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Motor Beyninde yapılmış olan düzenlemeler sonucunda güç, yakıt, performans gibi değişiklikler geliştirilmektedir. Araç üzerinde beyin programlama işlemi değişik cihazlarla mümkün hale gelmektedir (Dimsport). Bu Motor beyni okuma işlemi bazen direkt olarak OBD'den yapılmaktayken bazıları ise beyin üzerinden işlem yapılması gerekmektedir. Bu yazılımları çeken cihazların kullanım açısından da zorluk yaşanması ihtimali söz konusu olmamaktadır. Beyin programlama araç üzerinde mevcut olan yazılımı okuyup sonrasında üzerinde düzenleme yapılmış olan dosyanın tekrar araca geri yüklenmesi işlemi ile gerçekleştirilir. Yapılması gereken ise sistem üzerinden dosya yükleyerek düzenleme talebinde bulunarak yapılmış olan işlemler sonrasında dosyayı araca yüklemektir.

Kontrol Ünitesi Programlama

Yeni nesil araçlar artık elektronik sistemler ile yapılmaktadır. Bu sistemlere ait bütün veriler elektronik kontrol ünitesinde kayıtlı bulunmaktadır. Sistemlerde oluşan arızalar da o sistemi kontrol eden kontrol ünitesine (ECU) kayıtlıdır. Fakat elektronik sistemlerde oluşan arızaları eski usullerle bulmak ve gidermek mümkün olmamaktadır. Arızaları bulmak için özel tasarlanmış arıza tespit cihazları kullanılmaktadır. Araçlarda bulunan hava akış sensörü, yakıt sensörü, hız sensörü, yağ basınç sensörü gibi sensörler motor beynine bağlı olup motor beyni arızalandığı zaman aracın bütün işlevleri sona erer. Servislerde beyin programlama için özel üretilen cihazlar mevcuttur ve bu cihazlarla programlama işlemi yapılmaktadır.

OBD Beyin Testi

Araç bilgisayara bağlanarak obd testi sonucunda aracın beyni ve elektronik işlerliğini kontrol ederek geçmişteki arızaların da kaydı yapılır. Araçlarda elektronik kontrollerin yapılması için elektronik testi uygulanır. Oto ekspertiz firmaları tarafından uygulanmakta olan elektronik test ile aracın elektronik kontrolleri konusunda ayrıntılı bilgi edinilebilir. Elektronik testte genel anlamda aracın güç ve kontrol ünitesi ile bağlantı sağlanarak araçta bu zamana kadar oluşmuş olan bütün arızaların tespit edilmesi sağlanmaktadır. Geçmişte elektronik testlerde net sonuca varmak zorken şimdiki teknolojinin ilerlemesi ile basit biçimde elektronik parça arızaları bulunabilmektedir. Elektronik testler ile incelenmiş olan cihazlar değişiklik gösterebilmektedir.